Mikrospánok s meganásledkami

Mikrospánok a únava

Cítili ste už niekedy pri šoférovaní, že vám klesajú viečka a musíte úporne bojovať o to, aby ste za volantom nezaspali? V dnešnej dobe, kedy trávime na cestách značné množstvo času a svojimi dennými aktivitami sa chtiac-nechtiac pripravujeme aj o pravidelný nočný odpočinok, sa stáva čoraz častejšie, že si do auta sadáme unavenejší, ako by bolo zdravé alebo bezpečné. Mikrospánok za volantom ako jeden z dôsledkov nášho životného tempa sa tak stáva čoraz častejšou príčinou viac alebo menej závažných dopravných nehôd. Pritom je to otázka len niekoľkých sekúnd, počas ktorých šofér stratí vedomie a počas ktorých je teda často len vecou osudu, či o pár sekúnd precitne živý a zdravý.

Príčiny mikrospánku sú rôzne. Najčastejšie sa týkajú týchto skupín šoférov: - vodiči vo veku do 25 rokov - vodiči z povolania (hlavne pri diaľkových cestách) - ľudia pracujúci na zmeny (hlavne v prípade, že sa im často striedajú denné zmeny s nočnými a teda majú výraznejšie narušený spánkový režim) - vodiči jazdiaci počas noci - vodiči s poruchami spánku

Prvé štyri skupiny rizikových vodičov môžu minimalizovať výskyt vlastného mikrospánku pomerne jednoducho. V prvom rade je to dostatočným pravidelným spánkom. Pre väčšinu ľudí to znamená aspoň 7-8 hodín spánku. V tomto smere sa však zvykneme preceňovať a doprajeme si denne menej spánku, ako potrebujeme. Avšak bez ohľadu na výhovorku, ktorou si takéto správanie odôvodníme, telo sa oklamať nedá a môže si spánok vynútiť v tom najnevhodnejšom momente. Skúmaním reakčnej doby sa u vodičov tiež zistilo, že po 17 hodinovom bdení máme podobné reakčné časy ako vodič s pol promile alkoholu v krvi. Zdá sa, že to nie je veľa, lenže táto skupina má 2x vyššie riziko dopravnej nehody ako triezvy alebo plne odpočinutý vodič. Samozrejmou prevenciou u vodičov z povolania je tiež dodržiavanie povinných prestávok po určitom čase na ceste, čo by ale nemali ostatní vodiči podceňovať. Počas dlhej cesty treba pamätať na časté prestávky, takisto je dôležité ubrať nohu z plynu a nikam sa zbytočne nenáhliť. Ak vodič cíti, že mu oťažievajú viečka, je lepšie čo najskôr na vhodnom mieste zastaviť, vyjsť z auta, prejsť sa, zacvičiť si, dať si nejaký nápoj, žuvačku alebo si jednoducho na pár minúť pospať. Toto všetko organizmus občerství.

O prevencii mikrospánku u piatej skupiny rizikových vodičov s poruchami spánku je verejnosť stále pomerne málo informovaná. Títo vodiči sami často nevedia, že majú zdravotný problém, kvôli ktorému sú na cestách ohrození. Táto téma si však určite zasluhuje samostatný článok, ktorý pre vás v najbližšej dobe pripravíme.

Spoločnosť BUONA NOTTE, spánkové laboratórium, sa zaoberá diagnostikou spánkových porúch dýchania, prejavom ktorých sú chrápanie a prestávky v dýchaní - apnoické pauzy. Malým aj veľkým pacientom poskytuje svoje služby už od roku 2003 a mnohým z nich navrátilo radosť z kvalitného a pokojného spánku.


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Mikrospánok a únava

Súvisiace články

pixabay
Národná stratégia Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 - 2030

Vláda SR na rokovaní dňa 1. decembra 2021 schválila Národnú stratégiu Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030. Ide o kľúčový dokument pre zvyšovanie bezpečnosti na slovenských cestách. Jej ciel... .

Celý článok

porovnanie eu umrtia graf
Porovnanie počtu úmrtí na cestách v štátoch EÚ

Ako sme na tom s úmrtnosťou pri dopravných nehodách na našich cestách v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ? Odpoveď nám dá graf, ktorý vyjadruje počet úmrtí pri dopravných nehodách v prepočte na 1 mil. obyvateľov. ... .

Celý článok

stokholm konferencia
3. globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky

Vo februári tohto roka sa pod záštitou švédskeho kráľa Carla XVI. Gustava a ministra infraštruktúry Tomasa Enerotha uskutočnila v Štokholme v poradí tretia globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky. Zúčastn... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame