Bezpečne aj na skútri

Jazdite bezpečne na skútri

Od 1.5.2013 vošla do platnosti novela cestného zákona, ktorá povoľuje jazdiť na skútri do obsahu valcov 125 ccm vodičom s vodičským oprávnením skupiny B (osobné motorové vozidlá). Reálne to funguje tak, že ak máte vodičské oprávnenie skupiny B minimálne 2 roky tak bez toho aby ste niekedy pred tým vôbec sedeli na akomkoľvek motocykli, môžete si kúpiť skúter s obsahom 125 ccm (preto píšeme skúter, lebo motocykel musí mať automatickú prevodovku alebo variator, nemôže mať spojku).

Úprava zákona mala za cieľ zvýšiť využívanie motocyklov na presun krátkych vzdialeností v mestách, čim by sa hlavne v letných mesiacoch odľahčila cestná doprava, prípadne by sa znížili kolóny vo väčších mestách. Toto je pozitívna strana mince, tá druhá je však varovná! Je vodič, ktorý nikdy pred tým na motocykli nesedel pripravený bezpečne jazdiť zatiaľ v stále hustej premávke medzi autami, kde môže aj malá chybička v tom lepšom prípade znamenať úraz a zlomeniny?

Takýto motocykel dosahu kľudne rýchlosť cez 100 km/h! Akú má brzdnú dráhu? Brzdili by ste prioritne prednou alebo zadnou brzdou? Zvládli by ste vyhýbavý manéver, keď vám napríklad auto nedá prednosť? Ako sa oblečiete? Viete si predstaviť následky pádu keď budete mať len rifle alebo v lete "kraťasy" ?

Určite odporúčame každému motocyklovému nadšencovi aby si absolvoval motoškolu v špeciálnom stredisku, kde vás skúsení inštruktori naučia zvládať aj náročnejšie manévre, ktoré vás môžu v premávke zaskočiť.

Vodiči motocyklov sa delia na dve skupiny:

1, tí ktorí už spadli
2, tí ktorí ešte len spadnú 

Nespoliehajte sa na to, že práve vám sa to nemôže stať - takých už bolo. Osvojte si základné zásady bezpečnej jazdy, nič nenechávajte na náhodu a v premávke nemyslite len na iných vodičov ale hlavne myslite aj za iných vodičov, ktorí sa pohybujú okolo vás!


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri


Jazdite bezpečne na skútri

Súvisiace články

Policia a Becep
Rady od POLÍCIE

V spolupráci s motoristickými nadšencami z Mihyringu vám ponúkame rady od našich kolegov Policajtov - motorkárov. Nepodceňujte prípravu na letnú sezónu a hlavne jazdite opatrne!

Celý článok

Nehoda nie je náhoda 3
Nehoda nie je nahoda 2

Druhé pokračovanie vzdelávacieho DVD Nehoda nie je náhoda2 je určené predovšetkým vodičom motocyklov. Skúsení pretekári, kaskadéri ale aj inštruktori Vám vysvetlia ako sa daj&... .

Celý článok

Zodpovedne na cestách - Inovačný kemp
Tréning vodičov motocyklov

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) v rámci snahy o zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky motocyklistov odprezentovalo dňa 15. októbra 2014 v areály profesionálneho tréningového... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame