V Rumunsku už bez problémov

nákladná doprava

V Rumunsku by už zahraniční vodiči - profesionáli nemali mať problémy s výnimkou. Začiatkom marca tohto roku zadržali v Bukurešti tamojší policajti slovenského vodiča kamióna. Vyžadovali od neho kvalifikačnú kartu vodiča aj napriek tomu, že Slovensko má od Európskej únie výnimku platnú až do 10. septembra 2014. Odobrali mu technický preukaz a tabuľky s evidenčným číslom a dostal pokutu 4 000 leu (904,81€) s tým, že ak chce aby mu vrátili doklady a EČV, musí ju najprv uhradiť v hotovosti. Zároveň ho informovali, že do jedného mesiaca sa môže obrátiť na Rumunský súď so žiadosťou o vrátenie pokuty.

Dopravná spoločnosť, ktorej kamión patrí, sa obrátila na slovenské veľvyslanectvo, ktoré podniklo patričné kroky, a hoci rumunská strana najprv odmietala uznať platnosť spomínanej výnimky, nakoniec svoj omyl uznala. Po osobnej niekoľkohodinovej intervencii zástupcu veľvyslanca SR v Rumunsku Zdenka Galbavého na polícií v Bukurešti, sa podarilo vzniknutú situáciu vyriešiť. Vodičovi vo večerných hodinách vrátili doklady a tabuľky s evidenčným číslom a mohol pokračovať v služobnej ceste, čo majitelia dopravnej firmy ocenili v ďakovnom liste doručenom na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčákovi.

Rumunský štátny inšpektorát pre kontrolu cestnej dopravy (State Inspectorate for Road Transport Control - ISCTR) totiž po konzultácií s ďalšími inšpektormi z iných členských štátov EÚ zistil, že mal v článku príslušnej európskej direktívy zle preloženú časť do rumunčiny a za celú situáciu sa ospravedlnil.

"Radi by sme vás informovali, že vďaka vašej intervencii sme starostlivo analyzovali túto situáciu a za chýbajúcu kvalifikačnú kartu vodiča nebudeme zahraničných vodičov osobnej dopravy pokutovať do 10. septembra 2013 a zahraničných vodičov nákladnej dopravy do 10. septembra 2014", uvádza sa v stanovisku ISCTR.   


Novšie→

Obrázky k článku:

nákladná doprava

Súvisiace články

Transport trends - prednáška
3. medzinárodná konferencia: Transport Ψ Trends 2014

V dňoch 19. – 20. 6. 2014 sa v Banskej Bystrici uskutočnila 3. medzinárodná konferencia o dopravnej psychológii pod názvom Transport Ψ Trends 2014. Účastníci konferencie prijali nasledovné ... .

Celý článok

súťaž spotreby
Drivers Fuel Challenge 2013

21. septembra 2013 sa v Truck Centre Senec uskutočnilo slovenské finále súťaže Volvo Trucks – Drivers Fuel Challenge 2013. Finále sa zúčastnilo 12 najlepších vodičov z troch kvalifika&... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame