POZOR na dve veľké chyby!

veľká motorka

Ľudia, ktorí sa rozhodnú kúpiť si motocykel robia v zásade dve hrubé chyby hneď v úvode. Odpoveď na prvú otázku býva väčšinou zlá: Akú motorku si kúpim? Ak ste vodič osobného vozidla a na motorke ste doteraz jazdili len príležitostne, nezabúdajte, že dobré zručnosti z vedenia vozidla z vás nerobia automaticky profesionála na motorke!

Väčšina ľudí si však nekupuje pre začiatok menšie motorky s menším obsahom aby sa naučili v prvom rade správne jazdiť, prenášať váhu, vysadať v zákrute, zvládnuť krízové brzdenie alebo vyhýbavý manéver, kúpia si motorku, ktorá sa im v prvom rade páči a keď je to v tom najhoršom prípade SUPERBIKE!

Odpovede na druhú otázku bývajú ešte horšie... Čo si oblečiem? šortky - veď je teplo, tričko s krátkym rukávom - nech ma aspoň trochu prefúka, rifle - to mi v pohode stačí a podobné nezmysli. Buď je to nedomýšľanie možných následkov, zbytočné hazardovanie so životom alebo obrovská odvaha, ktorá spôsobuje, že si neskúsený človek kúpi silnú motorku a na oblečenie mu už neostanú peniaze alebo ho nepokladá za dôležité.

Nehoda vo vozidle spôsobí pokrčené plechy a možné malé úrazy (pri vyšších rýchlostiach môžu byť zranenia horšie), nehoda na motocykli, hoci aj pri malej rýchlosti môže skončiť tragicky. Ste oveľa menej chránený, žiadne plechy okolo vás, priestor pre deformačné zóny, žiadne bezpečnostné pásy, žiadny airbag, stačí jeden pád! V každej motoškole by vám skúsení inštruktori odporučili začať jazdiť s menšími "obratnými" motorkami, na ktorých sa pomerne ľahko naučíte dôležité prvky, ktoré pri jazde na motocykli potrebujete ovládať. Keď raz zoberiete na svoju motorku priateľku, manželku, syna, dcéru.... ICH ŽIVOT JE VO VAŠICH RUKÁCH! Viete ako budete reagovať keď vám nedá vozidlo prednosť?

Výber prvého "veľkého" motocykla je dôležitejší než si väčšina vodičov uvedomuje, ak si sami neviete poradiť, vyhľadajte akúkoľvek motoškolu a zavolajte si pre poskytnutie rady. My vám môžeme odporučiť nášho odborného partnera, Centrum bezpečnej jazdy Driving Academy, www.drivingacademy.sk. Zvážte rozumne kúpu motocykla aby sa váš nový koníček a pre chlapcov splnený detský sen neskončil priskoro. K výbere správneho oblečenia pristupujte ešte s väčšou dôležitosťou ako k výbere motocykla. Následky pri páde zo 40 km/h keď máte len džínsy a tričko budú na vašom tele trvalé!

V žiadnom prípade nerobte kompromisy, kvalitná prilba je najdôležitejšia lebo chráni najdôležitejšiu časť tela, taktiež si nechajte poradiť pri výbere správneho oblečenia, či to už bude kompletná kombinéza alebo dvoj - dielny set (bunda a nohavice). Nezabúdajte, že by nemali byť skoro vôbec voľné, kúpte si čo najtesnejšie, aby sa pri prípadnom páde nezošmykli z tých miest vášho tela, ktoré majú chrániť. Podstatnou súčasťou sú kvalitné rukavice s ochrannými prvkami a dôraz kladieme aj na pevnú moto obuv, bez ktorej si môžete veľmi rýchlo vyvrtnúť členok, čo by bolo to najmenšie zranenie.

Prajeme bezpečný štart na motorke.


Novšie→

Obrázky k článku:

veľká motorka

Súvisiace články

Policia a Becep
Rady od POLÍCIE

V spolupráci s motoristickými nadšencami z Mihyringu vám ponúkame rady od našich kolegov Policajtov - motorkárov. Nepodceňujte prípravu na letnú sezónu a hlavne jazdite opatrne!

Celý článok

Nehoda nie je náhoda 3
Nehoda nie je nahoda 2

Druhé pokračovanie vzdelávacieho DVD Nehoda nie je náhoda2 je určené predovšetkým vodičom motocyklov. Skúsení pretekári, kaskadéri ale aj inštruktori Vám vysvetlia ako sa daj&... .

Celý článok

Zodpovedne na cestách - Inovačný kemp
Tréning vodičov motocyklov

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) v rámci snahy o zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky motocyklistov odprezentovalo dňa 15. októbra 2014 v areály profesionálneho tréningového... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame