Alkohol a drogy za volantom

Becep Alkohol za volantom

Alkohol je kľúčový element v mnohých dopravných nehodách mladých vodičov, najmä keď je kombinovaný s inými faktormi, ako je rýchlosť, nočné jazdenie a pasažieri v aute. Do hry sa pridá zvýšená odvaha, málo skúseností, dlhší reakčný čas a k nehode je už len na krok.

V južnom Švédsku, Národný cestný úrad si všimol, že alkohol bol prítomný v asi 25% všetkých smrteľných dopravných nehôd. Kým jazdenie a pitie alkoholu je nebezpečné v každom veku, dopad na mladých vodičov je aj tak vážnejší ako na starších vodičov. Štúdia z Nového Zélandu odhalila, že riziko vodiča podporujúce smrteľné zranenie vzrastá oveľa rýchlejšie pre mladých vodičov. Štúdia tiež zistila, že riziká mladých vodičov v porovnaní s rizikom triezvych vodičov vo veku 30 rokov a viac sa zdvojnásobujú s každým nárastom alkoholu v krvi o 20mg/dl. Toto je podporené Nórskou štúdiou, ktorá zistila, že ak smrteľné riziko u triezveho vodiča je stanovené na 1, zodpovedajúce pomerné čísla pre opitých (BAC > 0.5 g/l) 18-25 ročných je 901, a 142 pre opité osoby (BAC > 0.5 g/l) vo veku 25-49 rokov. Pokiaľ alkohol zostáva ďaleko vážnejší problém vo väčšine jurisdikcií, drogy sú čoraz viac faktorom dopravných nehôd mladých a začínajúcich vodičov. Vo Veľkej Británii v roku 1985, alkohol bol prítomný v 35% úmrtí, zákonom povolené drogy v 5% úmrtí a nepovolené drogy v 3% úmrtí. V roku 1999, bol alkohol stále prítomný v 35% úmrtí, povolené drogy v 6% a marihuana v 17% (DETR, 1998). Britský prieskum Laboratórií dopravného výskumu medzi rokmi 1985 a 1999 zistil, že účasť vodičov v dopravných nehodách, ktorí užili nelegálnu látku vzrástol 6 násobne v tomto období (Úrad dopravy, 2005). Nedávna francúzska štúdia zistila, že z vodičov považovaných za vinných v smrteľných dopravných nehodách od októbra 2001 do septembra 2003, 8.8% pozitívne testovali na prítomnosť marihuany v krvi (Laumon et al., 2005). Je tiež spomenuté, že marihuana bola príčinou v najmenej 2.5% týchto dopravných nehôd, oproti alkoholu najmenej v 28.6%. Osobitná štúdia testovala prítomnosť ilegálnych drog v krvi vodičov do 30 rokov zabitých pri dopravných nehodách vo Francúzsku v roku 2003 a 2004, a zistila, že THC- marihuana bola prítomná v 28.9%, v porovnaní s 16.9% v štúdii robenej o 3 roky skôr. Medzi rovnakými dvomi štúdiami, prítomnosť kokaínu v metabolizme sa zvýšila z 0.2% na 3% a amfetamínov z 1.4% na 3.1% (Mura et al., 2005).


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Becep Alkohol za volantom

Súvisiace články

Ford - jazdím pre život 10
Jazdím Ford pre život

BECEP a Ford pod týmto sloganom zrealizovali akciu zameranú na "školenie - tréning" pre mladých vodičov. Zo štatistických ukazovateľov je zrejmé, že najčastejšími účastn&... .

Celý článok

strach za volantom
Príčiny nehodovosti mladých vodičov

Podiel usmrtených mladých ľudí pri dopravných nehodách je najvyšší za posledné zaznamenané roky, čo môže predstavovať začiatok negatívneho trendu v tejto oblasti. O ... .

Celý článok

dopravná nehoda
Zahraničné štúdie nehodovosti mladých

Dopravné nehody osamotených vozidiel Mladí a začínajúci vodiči sú vo veľkej miere zastúpení pri dopravných nehodách osamotených vozidiel, teda sami nezvládnu riadenie a bez z... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame