Detské autosedačky

bezpečnostné pásy

Bez autosedačky deti vo vozidle nevozte, vážne ohrozujete ich život! Deti majú v porovnaní s dospelými odlišné fyziologické charakteristiky, a tie vytvárajú základ pre riešenie ich bezpečnosti počas jazdy vo vozidle. Sú hlavne nižšie a majú iné rozloženie hmotnosti. Hlava dieťaťa je relatívne veľká, čo kladie dôraz na to, aby bola v prípade nárazu čo najviac zabezpečená. Najlepšie sa to dosiahne tým, že sa detská autosedačka umiestni opačným smerom, než je smer jazdy. Z praktického hľadiska je však komplikované prepravovať väčšie deti takýmto spôsobom a naviac je to obmedzené sedadlami, ktoré nie sú chránené airbagom.

Rovnako ako je tomu u bezpečnostných pásov, dieťa je v bezpečí len ak sa prepravuje v detskom zadržiavacom zariadení správnym spôsobom. Pásy detskej autosedačky by mali byť vedené cez tie časti tela, ktoré sú na to predpísané v návode. Oveľa dôležitejšie je však upevnenie samotnej autosedačky. Vývoj pokročil aj v tomto smere, a tak sa dajú detské autosedačky pripevniť o úchytky, ktoré sú umiestnené v medzere medzi sedacou časťou sedadla a operadlom. Tento systém je známy ako ISOFIX a ušetrí nás od prepásania autosedačky bezpečnostným pásom. Na vhodný model pre tento systém sa spýtajte u predajcov.

Kúpa správnej autosedačky je podmienená určitými zákonitosťami, ktoré Vám môžu ušetriť nemalé peniaze. V prvom rade je dôležité zistiť, z ktorej skupiny budete autosedačku pre Vaše dieťa vyberať. Z hľadiska jeho hmotnosti poznáme nasledovné skupiny zadržiavacich zariadení:

Kategória 0 – určená pre deti do jedného roku a s hmotnosťou do 10 kg. Musí byť inštalovaná zásadne proti smeru jazdy. Povolená je aj montáž na predné sedadlo. Samozrejme za podmienky deaktivácie airbagu spolujazdca. Kategória 0+ – určená deťom vo veku do dvoch rokov a hmotnosti max. 13 kg. Musí byť nainštalovaná zásadne proti smeru jazdy. Montáž na predné sedadlo nie je odporúčaná. Mala by teda zostať vzadu. Kategória I – určená deťom vo veku od deviatich mesiacov do štyroch rokov s hmotnosťou 9 až 18 kg. Inštalujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá, ale pokiaľ je dieťa ešte malé, môžu byť inštalované aj proti smeru jazdy. Tieto sedačky musia byť povinne vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku Kategória II – určená deťom vo veku od troch do šiestich rokov s hmotnosťou od 15 do 25 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá. Keďže deti sú v tomto veku už pomerne vysoké, je dobré, ak má sedačka dostatočnú podperu hlavovej časti. Dieťa sa fixuje bezpečnostnými pásmi. Kategória III - určená deťom vo veku od päť do dvanásť rokov s hmotnosťou od 22 do 36 kg. Montujú sa v smere jazdy na zadné sedadlá. Pri tomto type je veľmi dôležité výškové nastavenie, aby sa pás nikdy neprechádzal v blízkosti hrtanu.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre konkrétny typ detskej autosedačky, je vhodné si zistiť informácie na homologizačnom štítku, ktorý udáva krajinu výrobcu, číslo schválenia, možnosti použitia (na všetky alebo vybrané typy vozidiel) a hmotnostná kategória. Sedačky s takýmto štítkom podliehajú pravidelným nárazovými testom osvedčujúcim kvalitu výrobku.

Nariadenie vlády č. 554/2006 o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zádržných systémov vo vozidlách určitých kategórií nadobúda účinnosť od 1. júna 2007.


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

bezpečnostné pásy


detská sedačka - bezpečnosť


detská sedačka - bezpečnosť


detská sedačka - bezpečnosť

Súvisiace články

MsP Vysoké Tatry
Dopravná výchova vo Vysokých Tatrách

Mestská polícia Vysoké Tatry s materiálnou podporou oddelenia BECEP MDV SR dlhodobo realizuje detskú dopravnú výchovu na školách v tatranských obciach. Neustály záujem zo strany škôl hovorí o ich kvalite. Ďakujeme za vytrvalú prev... .

Celý článok

vzdelavanie deti bosakova
Vzdelávanie detí na detskom dopravnom ihrisku

Vzdelávanie k vyššej bezpečnosti na cestách musí začínať už v predškolskom veku. BECEP preto spolu s Autoklub Slovakia Assistance a Policajným zborom SR podporili vzdelávacie podujatie na detskom dopravnom ihrisku na Bosákovej ul. v... .

Celý článok

Becep Základná škola
Dopravné vzdelávanie pre základné školy

Spoločnosť Dekra v spolupráci s Becepom zabezpečila vzdelávanie v oblasti dopravnej výchovy pre deti z vybraných základných škôl v Bojniciach a v Bratislave. Školáci sa obozná... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame