Oblečenie a zručnosti nepodceňujte

bezpečná moto jazda

Motocykel poskytuje jeho vodičovi väčší pocit voľnosti než vozidlo. Z pravidla je s ním preprava rýchlejšia aj v čase dopravnej špičky, ľahko ho zaparkujeme aj tam, kde by sme s autom len márne hľadali voľné miesto a jeho údržba, servis a spotreba je menej nákladná. Po všetkých týchto výhodách je tu namieste otázka bezpečnosti! Štatisticky tvoria vodiči motocyklov výraznú skupinu v počte úmrtí. Je jazda na motocykli naozaj až taká nebezpečná? Nie! Skôr nezodpovednosť motocyklistov a neohľaduplnosť ostatných vodičov vedú k zvýšenému počtu nehôd.

Poďme poporiadku: Na prvom mieste je oblečenie!

Pri jazde na motocykli nás nechránia žiadne plechy ako vo vozidle a aj menšia nehoda, pošmyknutie alebo nezvládnutie vyhýbavého manévru, a následný pád môžu skončiť trvalými následkami. Správne oblečenie na motocykli nás chráni proti odreninám, spáleniam kože pri páde, ale aj zlomeninám. Doplnky oblečenia neodmysliteľne dopĺňajú topánky a rukavice. Na záver to najdôležitejšie – prilba! Hlava je z celého nášho tela tá najdôležitejšia časť, ktorú si musíme chrániť, preto je jazda na motocykli bez prilby snáď najväčšia nezodpovednosť!

Ak je oblečenie správne je potrebné naučiť sa jazdiť bezpečne!

Ako motorkár sa človek nerodí, tréningom a jazdením sa ním stáva. Najlepšia vec, ktorú môžete spraviť je vyhľadať si organizáciu, ktorá poskytuje kurzy bezpečnej jazdy, takzvané motoškoly pre motocyklistov a pod dohľadom profesionálnych inštruktorov si absolvovať kurz. Toľko nových zručností a skúseností, ktoré si osvojíte na kurze by ste nenabrali ani za 5 rokov jazdenia!!!

V neposlednom rade je potrebné aby si aj ostatní účastníci cestnej premávky uvedomili, že motocykel je dopravný prostriedok, ktorý má dlhšiu brzdnú dráhu než vozidlo, nedá sa tak rýchlo vyhnúť náhlej prekážke ako keď s autom len strhnem volantom do strany a v prípade kolízie je jeho vodič vystavený oveľa väčšiemu riziku poranenia prípadne až smrteľným následkom.


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

bezpečná moto jazda

Súvisiace články

Policia a Becep
Rady od POLÍCIE

V spolupráci s motoristickými nadšencami z Mihyringu vám ponúkame rady od našich kolegov Policajtov - motorkárov. Nepodceňujte prípravu na letnú sezónu a hlavne jazdite opatrne!

Celý článok

Nehoda nie je náhoda 3
Nehoda nie je nahoda 2

Druhé pokračovanie vzdelávacieho DVD Nehoda nie je náhoda2 je určené predovšetkým vodičom motocyklov. Skúsení pretekári, kaskadéri ale aj inštruktori Vám vysvetlia ako sa daj&... .

Celý článok

Zodpovedne na cestách - Inovačný kemp
Tréning vodičov motocyklov

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) v rámci snahy o zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky motocyklistov odprezentovalo dňa 15. októbra 2014 v areály profesionálneho tréningového... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame