Najzraniteľnejší...

cesta v zime

Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Chodec je aj ten kto tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre invalidov alebo ručný vozík, pohybuje sa na lyžiach alebo na kolieskových korčuliach alebo sa pohybuje pomocou ručného či motorového vozíka pre invalidov. Chodec je aj ten kto vedie psa, tlačí bicykel alebo motocykel o objeme valcov do 50 cm3.

Prechádzanie cez cestu

- Používajte čo najčastejšie len vyznačené prechody pre chodcov alebo nadchody. Pred prechodom sa zastavte, rozhliadnite sa a posúďte hustou premávky a rýchlosť vozidiel. Ak je to bezpečné prejdite na druhú stranu.

- Dajte najavo, že chcete prejsť cestu, nadviažte očný kontakt s vodičom prichádzajúceho vozidla - Nevstupujte bezprostredne pred prichádzajúce vozidlo alebo motocykel a to ani na prechode pre chodcov, ani tu nemá chodec absolútnu prednosť.

- Prechádzajte cestu kolmo a čo najrýchlejšie, ale nie zbŕklo. Na prechode sa pohybujte vpravo aby ste nekrížili dráhu ostatným chodcom.

- V polovici prechodu skôr ako vkročíte do protismeru, skontrolujte či ste prichádzajúcimi vodičmi rešpektovaní a či vás registrujú. Na prechode sa nesmiete zbytočne zastavovať alebo zdržovať.

- Mimo prechod vstupujte na cestu len vtedy, ak sa k vám nepribližuje žiadne vozidlo alebo je s ohľadom na vašu chôdzu dostatočne ďaleko. Nesmiete prinútiť vodiča prichádzajúceho vozidla náhle zmeniť smer a rýchlosť jazdy.

- Nevstupujte na prechod pre chodcov alebo na cestu ak prichádzajú vozidlá s právom prednosti v jazde (hasiči, záchranka, polícia). Ak ste už začali, okamžite uvoľnite priestor na prejazd týchto vozidiel.


Novšie→

Obrázky k článku:

cesta v zime

Súvisiace články

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame