Jazda počas zimných mesiacov

cesta v zime
Zimné obdobie prináša na naše cesty veľa komplikácií a s tým spojené rôzne krízové situácie, ktoré vodiči vo väčšine prípadov len ťažko zvládajú. Všeobecne platí že dážď, čiže mokrá vozovka, zvyšuje riziko nehody cca o 30% v prípade snehu, alebo zľadovatelého povrchu je riziko vzniku krízovej situácie oveľa väčšie. Vodič v zimnom období musí viac predvídať, dodržiavať bezpečný odstup od vozidiel a samozrejme prispôsobovať rýchlosť jazdy povrchu vozovky. Toto si však vodiči uvedomujú väčšinou keď už je neskoro a následky nezvládnutých manévrov v zimnom období sú v niektorých prípadoch až tragické!!!
Dôležitou súčasťou bezpečnej jazdy v zimnom období sú zimné pneumatiky. Často sa stáva že túto skutočnosť vodiči podcenia a tým nedodržia jednu zo základných podmienok a zásad jazdy v rizikovom období. Pre zimné pneumatiky platí pravidlo štyroch štvoriek, 1. Zimné pneumatiky obúvame zásadne na všetky štyri kolesá, nie iba na poháňanú nápravu, 2. Využívame ich minimálne štyri mesiace v roku, 3. Hĺbka dezénu pneumatiky musí byť minimálne štyri milimetre, 4. Životnosť zimnej pneumatiky je maximálne štyri roky.
Vodič v zimnom období musí vždy brať ohľad na to aký má pohon kolies, či má na vozidle , elektronické systémy (ABS, ASR, ESP) a samozrejme tomuto sa prispôsobovať. Systém ABS je práve v zimnom období pre vodiča veľkým pomocníkom, pretože mu umožní aj na zasneženom alebo až zľadovatelom povrchu zvládať brzdenie a vyhýbanie sa neočakávaným prekážkam. Vozidlo bez ABS je na takto klzkom povrchu ovládateľné omnoho ťažšie. Všeobecne rýchlosť, teda neprispôsobenie jazdy povahe vozovky je najčastejšou príčinou vzniku dopravnej nehody, preto by mali vodiči na zasneženom povrchu jazdiť plynule, nepreceňovať svoje schopnosti a samotné jazdné vlastnosti vozidla.

←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

cesta v zime

Súvisiace články

porovnanie eu umrtia graf
Porovnanie počtu úmrtí na cestách v štátoch EÚ

Ako sme na tom s úmrtnosťou pri dopravných nehodách na našich cestách v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ? Odpoveď nám dá graf, ktorý vyjadruje počet úmrtí pri dopravných nehodách v prepočte na 1 mil. obyvateľov. ... .

Celý článok

stokholm konferencia
3. globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky

Vo februári tohto roka sa pod záštitou švédskeho kráľa Carla XVI. Gustava a ministra infraštruktúry Tomasa Enerotha uskutočnila v Štokholme v poradí tretia globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky. Zúčastn... .

Celý článok

Fajčenie v aute
Fajčenie za volantom 6x zvyšuje riziko nehody

Fajčenie za volantom je rovanko nebezpečné ako posielanie správ z mobilu. Negatívny účinok vyfajčenej cigarety pretrváva až 12 hodín. Porušenie zákazu fajčenia pri preprave mal... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame