Deň zodpovednosti 2019

Zostatkovy alkohol
Veľká noc bez alkoholu za volantom!
POLÍCIA a PIVOVARNÍCI POKRAČUJÚ V PREVENTÍVNYCH AKCIÁCH

Bratislava, 18. apríl 2019 – Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom alkoholu o 29%, pokračujú slovenskí pivovarníci a dopravná polícia v apelovaní na vodičov, že alkohol za volant nepatrí. Cez sviatky dostanú zodpovední vodiči od policajných hliadok nielen informačné materiály o rizikách zostatkového alkoholu, ale počas Veľkonočného pondelka možno aj veľkonočné vajíčko.

PREVENCIA MÁ VÝZNAM
Už 8. rok ju organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR preventívnu akciu Deň zodpovednosti. Mediálnym partnerom projektu je Zelená vlna RTVS. Minulý rok sa pôvodne jednodňová akcia rozšírila na predĺžený veľkonočný víkend a šesť letných festivalových víkendov. Viditeľná prítomnosť policajných hliadok na cestách, ale aj komunikácia cez sociálne siete, médiá a dopravné spravodajstvo Zelenej vlny, priniesli pozitívne výsledky. „S odstupom roka môžeme konštatovať, že zintenzívnenie našich spoločných preventívnych akcií sa pozitívne odrazilo na výsledkoch dopravnej nehodovosti“, hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Aj keď v minulom roku počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi poklesol o 1%, počet nehôd pod vplyvom alkoholu narastal posledné štyri roky v priemere o 4% ročne, hovorí plk. Ľuboš Rumanovský, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. „Prevencia má ale význam. Dôkazom je minulý rok, kedy sme sa intenzívnejšie zamerali na rizikové obdobie Veľkej noci. Vďaka policajným hliadkam na cestách počas týchto štyroch dní medziročne poklesol počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu viac ako o štvrtinu (o 29%).“

ZRADNÝ ZOSTATKOVÝ ALKOHOL
Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Problémom býva preto u šoférov zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Ako dlho koluje človeku alkohol v žilách, závisí od viacerých meniacich sa faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena, na druhej strane, potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív. Je preto dôležité uvedomiť si tieto skutočnosti, keď sadáme za volant,“ upozorňuje Roman Török, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA – KEĎ JAZDÍM, PIJEM NEALKO
Ak plánujete počas sviatkov návštevy, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, nechajte auto doma a využite MHD alebo taxík. Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať. „Zároveň chceme apelovať aj na dievčatá a ich mamy, aby motorizovaným šibačom ponúkali len nealko nápoje, ako napríklad nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd.

←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Zostatkovy alkohol


Zostatkovy alkohol

Súvisiace články

pixabay
Národná stratégia Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 - 2030

Vláda SR na rokovaní dňa 1. decembra 2021 schválila Národnú stratégiu Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030. Ide o kľúčový dokument pre zvyšovanie bezpečnosti na slovenských cestách. Jej ciel... .

Celý článok

den zodpovednosti 2018
Deň zodpovednosti 2018

Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom Ministerstva dopravy a výstavby už niekoľko rokov realizujú spoločné aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. S... .

Celý článok

Základná škola - prevencia - prednáška
Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slo... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame