Deň zodpovednosti 2018

den zodpovednosti 2018

Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom Ministerstva dopravy a výstavby už niekoľko rokov realizujú spoločné aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. Sú zamerané predovšetkým na vodičov motorových vozidiel. Z tohto dôvodu počas počas tohoročných Veľkonočných sviatkov a letných festivalov zintenzívnili preventívne aktivity. A prinieslo to aj výsledky.

„Za posledné tri roky (2015-2017) sledujeme na Slovenských cestách nárast viacerých ukazovateľov. Narastá počet evidovaných vozidiel (cca 100 000 ročne) ako aj počet evidovaných vodičov (cca 50 000 ročne). Aj to má vplyv na narastajúci počet nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel (v priemere 2%)" konštatuje riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, pplk. Ľuboš Rumanovský. 

Narastá však aj počet nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu (v priemere 3%):

  • V priemere 42% nehôd pod vplyvom alkoholu sa udeje v sobotu a nedeľu (víkend).
  • V priemere 38 % zo všetkých nehôd pod vplyvom spôsobia mladí vodiči (18-29 rokov).
  • V priemere 53 % zo všetkých nehôd spôsobených mladými vodičmi pod vplyvom alkoholu sa udeje v nočných hodinách (20.00 – 4.00 hod).
  • Počas veľkonočných sviatkov je podiel nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu na celkovom počte nehôd vyšší (23%) ako počas celej letnej sezóny (14%).

„Alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov, a stratu sebakontroly. Mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku“, upozorňuje Milan Troška, riaditeľ oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

den zodpovednosti 2018

Súvisiace články

pixabay
Národná stratégia Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 - 2030

Vláda SR na rokovaní dňa 1. decembra 2021 schválila Národnú stratégiu Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030. Ide o kľúčový dokument pre zvyšovanie bezpečnosti na slovenských cestách. Jej ciel... .

Celý článok

Zostatkovy alkohol
Deň zodpovednosti 2019

Veľká noc bez alkoholu za volantom! POLÍCIA a PIVOVARNÍCI POKRAČUJÚ V PREVENTÍVNYCH AKCIÁCH Bratislava, 18. apríl 2019 – Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom ... .

Celý článok

Základná škola - prevencia - prednáška
Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slo... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame