30 a 70 v SR.jpg

Rýchlosť 30 v obci a 70 mimo obce?

Odporúčanie OECD pre všetky členské štáty EU znie: znížiť rýchlosť v obci z 50 km/h na 30 km/h a mimo obce z 90 km/h na 70 km/h. Odporúčaním sa Ministerstvo dopravy a výstavby SR podrobne zaoberalo, nakoľko hlavným dôvodom sa uvádza zníženie úmrtí pri dopravných nehodách najzraniteľnejších účastníkov, teda chodcov a cyklistov.
"Zo štatistických ukazovateľov dopravnej nehodovosti sa každým rokom vyhodnocujú takzvané kritické nehodové lokality. Sú to miesta kde opakovane dochádza k dopravným nehodám. V takýchto úsekom následne dochádza k úpravám. Napríklad k zmene organizácie dopravy, pridaním zvyslého alebo vodorovného dopravného značenia, pridaním bezpečnostných prvkov (osvetlenie, zvodidlá, reflexné prvky, úprava povrchu vozovky), prípadne sa na takýchto miestach znižuje rýchlostný limit.
Je preto zbytočné znižovať rýchlostné limity plošne na všetkých cestách, čím by sa spomalila doprava a zároveň by sa dala očakávať zvýšená nervozita vodičov." uvádza riaditeľ oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby Ing. Milan Troška.
Vodiči, ktorí dodržiavajú maximálne povolené limity nespôsobujú na Slovensku vo zvýšenej miere smrteľné nehody. Dopravné nehody s následkami smrti spôsobujú prevažne vodiči, ktorí prekračujú povolené rýchlostné limity, prípade sa dopúšťajú iných priestupkov ako nebezpečné predbiehanie, či nevenovanie sa dostatočne vedeniu vozidla.
Slovenská republika, nebude odporúčanie OECD a znížení rýchlostných limitov zavádzať do národnej legislatívy.

←Staršie Novšie→
Obrázky k článku:

30 a 70 v SR.jpg

Súvisiace články

Vodic roka 2019
Začali sme hľadať vodiča roka 2019!

BECEP, Centrum bezpečnej jazdy SLOVAKIA RING, OPEL a časopis AUTO MAGAZIN v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru, Zelenou vlnou RTVS, záchrannou službou FALCK a ďalšími partnermi vyhlasujú aj... .

Celý článok

Vodic roka 2018
Hľadá sa vodič roka 2018

Becep v spolupráci s Centrom bezpečnej jazdy SLOVAKIA RING a časopisom AUTO MAGAZIN vyhlasujú aj tento rok celoslovenskú súťaž VODIČ ROKA 2018. Predchádzajúce ročníky považujeme za... .

Celý článok

Vodic roka 2017
Hľadá sa vodič roka 2017

Becep je partnerom celoslovenskej súťaže VODIČ ROKA. Aj tento rok hľadáme šikovných a vzdelaných vodičov, ktorí si chcú svoje vedomosti a zručnosti preveriť v praxi. Neváhajte... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU
Odporúčame