Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Základná škola - prevencia - prednáška
Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu chce touto cestou upozorniť na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách.

„Požitie alkoholu má za následok stratu koordinácie. Človek prichádza o schopnosť adekvátne reagovať v krízových situáciách, oslabuje sa jeho motorika a reakčný čas, čo má za následok nesprávne vyhodnotenie situácií na vozovke,“ povedal Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR. Ako dodal, vodiči často neodhadnú, aký veľký vplyv môže mať aj požitie malého množstva alkoholu na ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na základe štatistík sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100% vyššia ako u vodiča, ktorý nepožil alkohol. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400%. Pritom až 43 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend. Aj preto sa, v poradí už šiesty ročník kampane, sústreďuje nielen na bežné dni, ale najmä na predĺžené víkendy a čas, kedy vodiči najviac riskujú a znižujú svoju ostražitosť na cestách.

Preventívnymi hliadkami v najväčších slovenských mestách budú vodiči podrobení dychovým skúškam a poučení o škodlivosti alkoholu na cestách. V rámci kampane, ktorá potrvá do nedele 17. septembra, budú zodpovední vodiči odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester, reflexné prvky a nealkoholické pivo - s odporúčaním vypiť si ho až po jazde.

←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Základná škola - prevencia - prednáška

Súvisiace články

pixabay
Národná stratégia Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 - 2030

Vláda SR na rokovaní dňa 1. decembra 2021 schválila Národnú stratégiu Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030. Ide o kľúčový dokument pre zvyšovanie bezpečnosti na slovenských cestách. Jej ciel... .

Celý článok

Zostatkovy alkohol
Deň zodpovednosti 2019

Veľká noc bez alkoholu za volantom! POLÍCIA a PIVOVARNÍCI POKRAČUJÚ V PREVENTÍVNYCH AKCIÁCH Bratislava, 18. apríl 2019 – Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom ... .

Celý článok

den zodpovednosti 2018
Deň zodpovednosti 2018

Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom Ministerstva dopravy a výstavby už niekoľko rokov realizujú spoločné aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. S... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame