Hmla sa hlási

hmla a auto

Pravdepodobnosť usmrtenia pri kolízii za hmly je takmer 3krát vyššia než pri priemernej nehode

Za hmly vnímajú motoristi svoju rýchlosť ako výrazne nižšiu, než zodpovedá skutočnosti

Jeseň sa hlási o slovo a s ňou prichádzajú aj prvé hmly.

Jazda počas hmly je skutočne nebezpečná. Nielen, že výrazne klesá viditeľnosť, ale na viac hmla skresľuje vnímanie rýchlosti, ktorú motoristi vnímajú ako výrazne nižšiu, než tomu v skutočnosti je. Vodiči totiž môžu len ťažko porovnať rýchlosť idúceho vozidla s okolitými predmetmi, ktoré nevidia zreteľne a ku všetkému iba v nejasných obrysoch. Nie zriedka sa stáva, že v prvom okamihu považujú stojacie vozidlá za idúce. Vzdialenosť od okolitých vozidiel vyhodnocujú ako väčšiu, než zodpovedá realite.

Na ceste hmla kondenzuje, brzdná dráha sa preto citeľne predlžuje. Šofér, ktorý včas nezníži rýchlosť jazdy, nestačí pre neočakávanou prekážkou zastaviť a naráža do nej plnou rýchlosťou.

Zo štatistík vyplýva, že pravdepodobnosť usmrtenia pri nehode za hmly je 2,8krát vyššia než u priemernej dopravnej nehody. Na cestu je dobré sa vybrať s dostatočnou časovou rezervou.

Samozrejme na svoju viditeľnosť za hmly musia myslieť aj nemotorizovaní účastníci cestnej premávky. Platí zásada, že za hmly musí každý, kto sa po ceste pohybuje, nielen vidieť ale aj byť videný.

zdroj: Tým silniční bezpečnosti


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

hmla a auto

Súvisiace články

Fajčenie v aute
Fajčenie za volantom 6x zvyšuje riziko nehody

Fajčenie za volantom je rovanko nebezpečné ako posielanie správ z mobilu. Negatívny účinok vyfajčenej cigarety pretrváva až 12 hodín. Porušenie zákazu fajčenia pri preprave mal... .

Celý článok

Týždeň bezpečnosti na cestách
Týždeň bezpečnosti na cestách

Tretí týždeň bezpečnosti na cestách, ktorý vyhlásila OSN v rámci Dekády OSN na zvýšenie bezpečnosti na cestách (2010-2020) je venovaný deťom. Pod heslom Chráňme... .

Celý článok

Cestná konferencia 2015
Cestná konferencia 2015

V dňoch 24-25.marec 2015 sa v Bratislave, Hotel DoubleTree by Hilton uskutočnila celoštátna konferencia Slovenskej cestnej spoločnosti. Témami konferencie boli: 1, Financovanie a výstavba cestnej infraštrukt... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame