Tento rok na zimných pneumatikách už s predstihom

cesta v zime

S prezutím neotáľajte - brzdná dráha auta na letných pneumatikách je o štvrtinu dlhšia. Zásady pre správne obutie osobných vozidiel i automobilov nad 3,5 tony

Po nadpriemerne teplom septembri prichádza teplotný zlom. Začiatok októbra bude v znamení príchodu zimného počasia. Teploty poklesnú k bodu mrazu a na cestách sa objaví prvý sneh. Nastal čas prezuť autá do kvalitných zimných pneumatík.

Pravidlá cestnej premávky síce stanovujú, že povinnosť používať zimné pneumatiky platí za stanovených podmienok až od 15. novembra, avšak priepastný rozdiel v jazdných vlastnostiach vozidla obutého do kvalitných zimných plášťov a auta idúceho na pneumatikách letných by mohol byť dostatočným motívom prezutia už v októbri. To sa týka predovšetkým tých, ktorí bývajú v horských oblastiach a vodičom služobne križujúcich celú republiku. Zloženie zmesi zimných pneumatík totiž zaručuje ich potrebnú priľnavosť k povrchu cesty za nízkej teploty. Už pri poklese teploty pod plus 7 stupňov sú tieto lepšie než pneumatiky letné či celoročné.

Pre vodičov osobných áut platí, že musia mať zimné pneumatiky obuté na všetkých štyroch kolesách. Hĺbka ich behúňov musí byť minimálne 4 mm. Autá kategórie M alebo N s maximálnou priepustnou hmotnosťou prevyšujúcou 3500 kg musia mať zimné pneumatiky obuté na kolesách hnacích náprav s trvalým prenosom hnacej sily.

Kvalita pneumatiky klesá s hĺbkou dezénu. Výška behúňov nového plášťu je zhruba 8 mm. Ak je ojazdená na 6 mm, predlžuje sa diaľka brzdnej dráhy o 20%, pri ojazdení na 4 mm činí predlženie 50%. Vodiči idúci vo vozidle obutom do plášťu s hĺbkou behúňa 2 mm musia počítať s brzdnou dráhou dlhšou o 70%. Všeobecne sa odporúča používať pneumatiky do 5 rokov od ich zakúpenia.

V Slovenskej republike platí povinnosť požívať zimné pneumatiky v dobe od 15. novembra do 31. marca a to v prípade, že sa na pozemnej komunikácii nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza alebo sa dá predpokladať, že sa tak stane.

 

zdroj: Tým silniční bezpečnosti


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

cesta v zime

Súvisiace články

Vodič roka 2017
Hľadá sa vodič roka 2017

Becep je partnerom celoslovenskej súťaže VODIČ ROKA. Aj tento rok hľadáme šikovných a vzdelaných vodičov, ktorí si chcú svoje vedomosti a zručnosti preveriť v praxi. Neváhajte... .

Celý článok

Železničné priecestia 1
Upozornenie k nehodám na železničných priecestiach

Cez priecestia prechádzajte mimoriadne opatrne! Šmykľavá vozovka aj ostrý slnečný svit sa môžu podpísať pod vznik nehody. Je nevyhnutné, aby boli vodiči pri prechádzaní cez železničné priecestia mimoriadne opatrní a nepodceňovali ... .

Celý článok

Workshop Praha 2015
Medzinárodný Workshop Praha

V novembri sa v Prahe uskutočnil medzinárodný Workshop o centrách bezpečnej jazdy na ktorom diskutovali zástupcovia krajín Čiech, Slovenska, Rakúska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Litvy. Diskutovalo sa o význame povinného vzdelávania rôz... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame