Kam volať a ako komunikovať so záchrannou službou?

strach za volantom

• Včasné privolanie odbornej pomoci po vážnej nehode môže rozhodnúť o ľudskom živote

• Celých 11 percent európskych vodičov nepozná číslo zdravotníckej záchrannej služby

• Pritom až 12 percent tých, čo utrpeli pri nehode vážne zranenie, mohli žiť, pokiaľ by sa im dostalo včasnej pomoci

Zdá sa to byť neuveriteľné, ale stále mnoho vodičov nevie, kam v prípade vážnej nehody zavolať pre odbornú zdravotnícku pomoc. Európsky prieskum uskutočnený v 14 európskych štátoch odhalil, že tomu tak môže byť až v 11 percentách. Ďalších zhruba 40 percent by zvolilo linku národnej zdravotníckej záchrannej služby a zostávajúca polovica jednotné európske číslo tiesňovej linky 112. Pritom podľa švédskej štúdie uskutočnenej v roku 2001 by mohlo byť zachránených až 12 percent tých, čo utrpeli zranenie, ktoré nebolo smrteľné, keby boli dopravení do nemocnice včas. Táto štúdia naznačuje, že každý ôsmy vážne zranený človek mohol prežiť.

Volať na 155 alebo 112? Prvé číslo môžeme považovať za číslo prvej voľby, tam voláme v prípade úrazu alebo iných vážnych zdravotných komplikácii. Pracovníci dispečingu bývajú skúsení zdravotníci, ktorí nám pomôžu po telefóne kvalifikovane poradiť, ako postupovať do príjazdu vozidla záchrannej služby.

Naopak linku 122 prednostne volíme v prípade, že potrebujeme ohlásiť hromadné nešťastie, či mimoriadne udalosti s väčším počtom zranených. Linka je tiež vhodná pre cudzincov, ktorí dostatočne neovládajú slovenský jazyk. Na obe čísla sa dovoláme bezplatne a bez predvoľby. Linku 112 je dobré odporučiť aj slovenským občanom pri ich pobyte v štátoch EÚ.

Pri rozhovore s dispečingom 155 a 112 je treba dbať na maximálnu stručnosť, vecnosť a presnosť. Vždy je nutné sa najprv predstaviť a následne ohlásiť, čo a kde sa stalo. Je potrebné uviesť adresu alebo aspoň popis lokality, kam má odborná pomoc doraziť. Je potrebné ďalej informovať o počte zranených a ich stave. Do príjazdu pomoci treba byť stále na linke. Nesmieme zabudnúť uviesť, ak ku zraneným nie je prístup, že spoločne so záchrankou môže na miesto prísť aj technická pomoc.

zdroj: Tým silniční bezpečnosti


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

strach za volantom

Súvisiace články

Zostatkovy alkohol
Deň zodpovednosti 2019

Veľká noc bez alkoholu za volantom! POLÍCIA a PIVOVARNÍCI POKRAČUJÚ V PREVENTÍVNYCH AKCIÁCH Bratislava, 18. apríl 2019 – Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom ... .

Celý článok

den zodpovednosti 2018
Deň zodpovednosti 2018

Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom Ministerstva dopravy a výstavby už niekoľko rokov realizujú spoločné aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. S... .

Celý článok

Základná škola - prevencia - prednáška
Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slo... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame