5 rokov Zelenej vlny RTVS: ocenení aktívni Zelení anjeli a nová mobilná aplikácia.

Zelená vlna

5 rokov vysielania si pripomenulo dopravné spravodajstvo ZELENÁ VLNA RTVS spolu s poslucháčmi, dobrovoľnými dopravnými spravodajcami Zelenými anjelmi i s profesionálnymi informačnými partnermi v Nitre na výstavisku Agrokomplex počas októbrového Autosalónu 2014. Originálne rozhlasové dopravné informácie môžete počúvať na vlnách Slovenského rozhlasu RTVS od roku 2009, keď Zelená vlna nadviazala na tradíciu niekdajšieho federálneho vysielania.

Zelená vlna pripravila špeciálne živé vysielanie v Rádiu Slovensko, v ktorom privítala viacerých spolupracujúcich hostí. Najaktívnejší motoristi, ktorí kontaktujú callcentrum Zelenej vlny pri mimoriadnych udalostiach na cestách, dostali pozvánku do výstavného stánku Zelenej vlny. Ocenenia dostali najaktívnejší Zelení anjeli počas predchádzajúcich piatich rokov: Miroslav Kulich zo Stupavy, Marián Čegiň z Bratislavy, Gabriel Dana z Veľkej Čausy, Marek Obuch z Tomášoviec a Milan Krnáč zo Zvolena. Najaktívnejšou vodičkou počas päťročnej histórie je Ľubica Šardíková z Lučenca. Diplomy ako ocenenie korektnej spolupráce Zelená vlna RTVS venovala partnerom z profesionálneho motoristického prostredia, napríklad ČESMAD Slovakia, Autoklub Slovakia assistance, Autoklub SR, Driving academy pri Slovakiaringu, ale aj komunita používateľov mobilnej navigácie Waze a Zelená vlna Českého rozhlasu. Najbližšia programová výmena s českými kolegami sa črtá pri príležitosti hokejových majstrovstiev na budúci rok v Prahe a v Ostrave. Redaktor motohliadky Zelenej vlny ČRo Martin Houška predstavil svoj motocykel.

 Piate výročie Zelenej vlny RTVS bolo zároveň príležitosťou predstaviť motoristickej verejnosti technickú novinku – aplikáciu do mobilných telefónov. Vyvinuli ju RTVS a spoločnosť Slovanet. Používatelia sú informovaní o dopravnej situácii na slovenských cestách vždy vtedy, keď to najviac potrebujú. Sledovať môžu aktuálne nahlásené dopravné nehody, kolóny, policajné hliadky i prekážky. Aplikácia Zelená vlna tiež prináša pohľad na cesty prostredníctvom dopravných kamier a možnosť zobraziť dopravné udalosti priamo na mape. Webové dopravné kamery sú v prvej verzii dostupné z troch slovenských miest - Bratislava, Banská Bystrica a Košice. Do projektu sa môžu pripojiť aj ďalší partneri, ktorí by chceli poskytnúť svoje webové kamery z iných lokalít Slovenska. Ak poslucháč nezachytí vysielanie Zelenej vlny naživo, môže si prehrať posledné odvysielané dopravné spravodajstvo Zelená vlna, ktoré v rozhlasovom éteri odznelo. Najdôležitejšou súčasťou Zelenej vlny sú poslucháči – motoristi. Práve oni môžu pridávaním udalostí prostredníctvom mobilnej aplikácie pomáhať v aktualizácii dopravného spravodajstva RTVS. Pri nahlasovaní dopravných udalostí stačí zvoliť smer a pridať fotografiu. K dispozícii je ale aj telefónny kontakt, pomocou ktorého jedným kliknutím vodič zavolá na dopravné spravodajstvo Zelenej vlny RTVS. Používateľské prostredie je jednoduché a intuitívne, medzi funkciami sa prepína jednoduchým potiahnutím prsta po obrazovke. Zobrazovanie dopravných informácií je možné v aplikácii selektovať podľa zvolených kategórií, priradiť k nim možno aj zvukové notifikácie, ktoré upozornia na nové nehody, tvoriace sa kolóny, prekážky alebo policajné hliadky. Mobilná aplikácia Zelená je k dispozícii na stiahnutie úplne zadarmo v Google Play a App Store. Verzia pre Windows Phone sa pripravuje v prvom kvartáli 2015.

Dispečing Zelenej vlny RTVS za bežný mesiac v nepretržitej prevádzke spracuje vyše 9 500 rôznych dopravných informácií a hlásení zo všetkých dostupných zdrojov. Bezplatné telefónne číslo 0900 800 900 alebo emailová adresa zelenavlna@rozhlas.sk sú aktívne takisto nepretržite. Za každú užitočnú dopravnú informáciu Vám ďakujeme.


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

Zelená vlna


Zelená vlna RTVS


Zelená vlna RTVS a motocykel

Súvisiace články

pixabay
Národná stratégia Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 - 2030

Vláda SR na rokovaní dňa 1. decembra 2021 schválila Národnú stratégiu Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2021 – 2030. Ide o kľúčový dokument pre zvyšovanie bezpečnosti na slovenských cestách. Jej ciel... .

Celý článok

porovnanie eu umrtia graf
Porovnanie počtu úmrtí na cestách v štátoch EÚ

Ako sme na tom s úmrtnosťou pri dopravných nehodách na našich cestách v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ? Odpoveď nám dá graf, ktorý vyjadruje počet úmrtí pri dopravných nehodách v prepočte na 1 mil. obyvateľov. ... .

Celý článok

stokholm konferencia
3. globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky

Vo februári tohto roka sa pod záštitou švédskeho kráľa Carla XVI. Gustava a ministra infraštruktúry Tomasa Enerotha uskutočnila v Štokholme v poradí tretia globálna ministerská konferencia o bezpečnosti cestnej premávky. Zúčastn... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame