Ospalý vodič je súčasťou viac ako pätiny smrteľných dopravných nehôd

spánok za volantom - mikrospánok

Podľa nového výskumu AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety), je súčasťou viac ako pätiny (21 percent) smrteľných dopravných nehôd šoférova ospalosť. Tieto výsledky pomáhajú potvrdiť to, čo bezpečnostní experti predpokladali už dlhšie: výskyt „ospalého riadenia“ je oveľa väčší, ako v súčasnosti tvrdia oficiálne štatistiky z Národnej Diaľničnej Dopravno - Bezpečnostnej Správy (NHTSA). Nakoľko letný čas skončil a tma počas dňa prichádza skôr, AAA vyzýva vodičov, aby rozpoznali varovné signály únavy a prijali také opatrenia, aby sa vyhli tragédii počas týchto sviatkov.

 „Tento nový výskum ďalej potvrdzuje, že „ospalé riadenie“ je závažný dopravno-bezpečnostným problémom,“ varuje Peter Kissinger, prezident a CEO v AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť. „Nanešťastie vodiči často podceňujú toto riziko a preceňujú svoje schopnosti bojovať s ospalosťou za volantom“.

Výstup výskumu tiež ukázal, že dopravné nehody s účasťou ospalého vodiča nie sú bez následkov. Jedna tretina dopravných nehôd s účasťou ospalého vodiča vedie k zraneniam, a viac ako 6000 s únavou spojených dopravných nehôd vedie každý rok k aspoň jednému smrteľnému zraneniu.

Predchádzajúci výskum AAA odhalil, že mladí vodiči, od 19-24, sú najochotnejší šoférovať unavení, 33% z nich tak urobila za posledný mesiac. Naopak, u najstarších vodičov (75 a viac) a tých najmladších (16-18 rokov) bola pravdepodobnosť rovnakého správania najmenšia.

„Napriek faktu, že 95% američanov považuje za neakceptovateľné šoférovanie, keď sú tak unavení, že sú ledva schopní udržať oči otvorené, viac ako 28% priznáva, že tak urobili za posledný mesiac,“ pokračuje Kissinger. „Ako aj iné obmedzenia, aj šoférovanie počas únavy nie je bez rizika.

“ AAA vyzýva vodičov, aby porozumeli varovným signálom ospalosti za volantom:

• Neschopnosť rozpamätať sa na posledných niekoľko kilometrov jazdy

• Problémy so zameriavaním a udržaním otvorených očí

• Pocit ťažkej hlavy  Zabiehanie mimo vlatného jazdného pruhu, prípadne jazda po bočných bezpečnostných pásoch

• Opakované zívanie

• Neuvedomené „lepenie sa“ na autá vpredu

• Prehliadnutie dopravných značení

Pri objavení sa únavy, AAA vyzýva vodičov, aby si našli bezpečné miesto na zastavenie už pri akomkoľvek náznaku. Na udržanie bdelosti a ostražitosti za volantom AAA navrhuje:

• Doprajte si dostatok spánku (najmenej 7 hodín), najmä noc pred dlhou cestou

• Šoférujte v časoch, v ktorých ste normálne hore

• Naplánujte si prestávky každé 2 hodiny alebo každých 160km

• Vyhnite sa ťažkým jedlám

• Cestujte so spolujazdcom a počas cesty sa striedajte za volantom

• Vyhnite sa liekom, ktoré spôsobujú únavu alebo iné obmedzenia

• Konzultuje so špecialistom na spánok alebo iným medicínskym profesionálom v prípade, ak máte problémy s dostatočným odpočinutím si alebo ste chronicky unavení

Projekt AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety): Výskyt dopravných nehôd s účasťou ospalého vodiča je založený na analýze reprezentatívnej vzorky 14 268 dopravných nehôd, ktoré sa vyskytli v roku 2009 – 2013, a v ktorých bolo aspoň jedno auto odtiahnuté z miesta nehody.

AAA zvýrazňuje riziko „ospalého riadenia“ za podpory Národnej Spánkovej Nadácie s jej projektu Týždeň prevencie ospalej jazdy, ktorý sa konal od 2-9 Novembra. Pre ďalšie informácie o ospalom riadení, môžete navštíviť webovú stránku Národnej Spánkovej Nadácie o ospalom riadení – www.DrowsyDriving.org.

V roku 1947 založila AAA Nadáciu pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety), neziskovú, verejne podporovanú, charitatívnu, vzdelávaciu a výskumnú organizáciu. Na záchranu životov a redukovanie zranení na cestách, zámerom Nadácie je predchádzať dopravným nehodám a zachraňovať životy cez výskum a vzdelávanie v oblasti bezpečnosti dopravy. Nadácia financovala cez 200 výskumných projektov vytvorených na odhalenie príčin dopravných nehôd, ich predchádzanie a minimalizovanie zranení, ak sa vyskytnú. Pre ďalšie informácie o výskumoch nájdete na webovej stránke www.aaafoundation.org.

Ako najväčšia Severoamerická motoristická a cestovná organizácia AAA poskytuje viac ako 54 miliónov členov ponúkajúcich cestovné, poistné, finančné a automobilové služby. Od jej založenia v roku 1902, nezisková, plne platiaca dane AAA sa stala lídrom a zástancom bezpečnosti a zabezpečenia všetkých účastníkov cestnej premávky. Kluby AAA môžu byť navštevované na internete na webovej stránke www.AAA.com


←Staršie Novšie→

Obrázky k článku:

spánok za volantom - mikrospánok

Súvisiace články

festival - stánok BECEP
Festivalové leto spestrené BECEPom

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky spestrilo program na niekoľkých festivaloch, ktoré sa konali v mestách ako napríkla Nitra, Banská bystrica, Prievidza a Poprad. Návštevníci mali možnos... .

Celý článok

Deň zodpovednosti
Zodpovednosť vodičov i cyklistov v centre pozornosti slovenských pivovarníkov

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spolu s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (BECEP) pripravili na stredu 2. júla ... .

Celý článok

videoklip becep
Videoklip o bezpečnosti na cestách

BECEP sa koncom roka 2012 rozhodol osloviť verejnosť videoklipom poukazujúcim na riskantné správanie sa mladých vodičov za volantom. Alkohol, riskantná jazda, málo skúseností a veľká odvaha môžu spôsobiť len jedno.... Tomi Popovič a... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU

Odporúčame