bezpecnostne pasy 01

Bezpečnostné pásy

Použitie bezpečnostných pásov patrí medzi tradičné opatrenie cestnej bezpečnosti, ktoré vysokou mierou zvyšuje bezpečnosť vodičov počas jazdy. Účelom zádržného systému je chrániť pasažierov na predných a zadných sedadlách vozidla pred vážnymi, a smrteľnými úrazmi, ktoré sú spôsobené nárazom alebo prudkým zabrzdením. Použitie bezpečnostných pásov na predných sedadlách zvyšuje pravdepodobnosť prežitia vyššie než je tomu na zadných sedadlách. Je to spôsobené skutočnosťou, že zadné sedadlá sú umiestnené v bezpečnejšom prostredí. Na viac je zistené, že bezpečnostné pásy sú účinnejším prostriedkom ochrany u smrteľných dopravných nehôd, než u zrážok s následkami vážneho zranenia.

Smrteľné zranenia pri dopravných nehodách sú úzko späté so zraneniami hlavy alebo vnútorným poranením hrudníka. Použitím sedadlových pásov sa zmierňujú sily uvoľnené pri zrážke s iným vozidlom alebo pevnou prekážkou. Je treba mať však na pamäti, že pri vyšších rýchlostiach klesá účinnosť bezpečnostných pásov. Naopak pri nižších rýchlostiach sú vynikajúcim bezpečnostným prvkom, ktorý sa veľakrát osvedčil hlavne pri jazde v obci.

Nato, aby boli vodiči vozidiel chránení týmto základným bezpečnostným prvkom je potrebné aj jeho správne použitie. Je dôležité, aby bezpečnostné pásy dostatočne obopínali nielen trup ale aj panvu. Spodný pás by mal byť tak nízko nad nohami, aby nezasahoval do oblasti žalúdka. Diagonálna časť vedená cez ramená mimo hrtanu a zmierňuje nárazy spôsobené zotrvačnou silou pri náraze. Príliš voľný pás môže zapríčiniť vymrštenie hornej časti tela viac dopredu, a to znamená zvýšenie rizika z možného poranenia hornej časti tela. Správne utiahnutie je vlastne kompromisom medzi bezpečnosťou a pohodlím za jazdy.

Tehotné ženy často váhajú s použitím bezpečnostného pásu, avšak jeho nasadenie podľa vyššie spomenutých podmienok poskytuje jednak žene ako aj plodu zvýšenú bezpečnosť pri prudkej zmene rýchlosti. Preto by mali aj tehotné ženy bezpečnostný pás používať a nevystavovať sa tak zvýšenému riziku potratu pri dopravnej nehode.

V praxi sa taktiež osvedčilo zariadenie upozorňujúce pasažierov vo vozidle, že nemajú nasadený bezpečnostný pás. Ignorovanie nepríjemného tónu i na krátku vzdialenosť sa nemusí vždy skončiť šťastne.


←Staršie Novšie→
Obrázky k článku:

bezpecnostne pasy 01


bezpecnostne pasy 02

Súvisiace články

Workshop Praha 2015
Medzinárodný Workshop Praha

V novembri sa v Prahe uskutočnil medzinárodný Workshop o centrách bezpečnej jazdy na ktorom diskutovali zástupcovia krajín Čiech, Slovenska, Rakúska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Litvy. Diskutovalo sa o význame povinného vzdelávania rôz... .

Celý článok

Eco soferovanie
Konferencia o ekošoférovaní

Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy - CEPTA Vás pozýva na konferenciu: EKOŠOFÉROVANÍM K ČISTEJŠIEMU OVZDUŠIU NIE LEN NA SLOVENSKU, ktorá sa uskutoční dňa 10. septembra 2015 v Hoteli LUX, Banská Bystrica. Čo je to ekošofér... .

Celý článok

priprava vozidla
Príprava vozidla na bezpečnú jazdu

Naučiť sa ako jazdiť bezpečne je potrebná zručnosť. Nezabúdajme však, že k bezpečnému vodičovi patrí neodmysliteľne aj bezpečné vozidlo. Poradíme Vám p... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU
Odporúčame