Den zodpovednosti Becep Policia

Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu chce touto cestou upozorniť na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách.

„Požitie alkoholu má za následok stratu koordinácie. Človek prichádza o schopnosť adekvátne reagovať v krízových situáciách, oslabuje sa jeho motorika a reakčný čas, čo má za následok nesprávne vyhodnotenie situácií na vozovke,“ povedal Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR. Ako dodal, vodiči často neodhadnú, aký veľký vplyv môže mať aj požitie malého množstva alkoholu na ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na základe štatistík sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100% vyššia ako u vodiča, ktorý nepožil alkohol. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400%. Pritom až 43 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend. Aj preto sa, v poradí už šiesty ročník kampane, sústreďuje nielen na bežné dni, ale najmä na predĺžené víkendy a čas, kedy vodiči najviac riskujú a znižujú svoju ostražitosť na cestách.

Preventívnymi hliadkami v najväčších slovenských mestách budú vodiči podrobení dychovým skúškam a poučení o škodlivosti alkoholu na cestách. V rámci kampane, ktorá potrvá do nedele 17. septembra, budú zodpovední vodiči odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester, reflexné prvky a nealkoholické pivo - s odporúčaním vypiť si ho až po jazde.

←Staršie
Obrázky k článku:

Den zodpovednosti Becep Policia

Súvisiace články

europska charta
Súťaž Európskej charty

Becep nadviazal intenzívnejšiu spoluprácu s Európskou chartou bezpečnosti cestnej premávky. Súčasťou spolupráce je výmena informácií o úspešných a osvedčených p... .

Celý článok

Európski odborníci na bezpečnosť cestnej premávky sa stretli v Bratislave

19. septembra 2016 sa v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave uskutočnila za prítomnosti odborníkov z členských štátov Európskej únie konferencia zameraná na tém... .

Celý článok

Kam volať a ako komunikovať so záchrannou službou?

• Včasné privolanie odbornej pomoci po vážnej nehode môže rozhodnúť o ľudskom živote • Celých 11 percent európskych vodičov nepozná číslo zdravotní... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU
Odporúčame