PIN Awards

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar prevzal v Bruseli ocenenie pre Slovensko za zníženie počtu dopravných nehôd

Slovensko 18. júna 2014 v Bruseli v prítomnosti eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa získalo cenu za zníženie počtu dopravných nehôd. Cenu v mene ministra vnútra SR prevzal prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Z najnovšej správy Európskeho výboru pre bezpečnosť dopravy (ETSC) vyplýva, že Slovensko dosiahlo výrazné zníženie počtu celkových úmrtí účastníkov cestnej premávky, a to o 37 percent. Slovensko sa spomedzi 28 členských štátov EÚ umiestnilo na celkovom šiestom mieste s celkovým počtom 41 dopravných úmrtí na milión obyvateľov. Okrem Slovenska zaznamenali badateľný pokrok pri znižovaní počtu smrteľných nehôd v cestnej premávke aj Švédsko, Dánsko a Holandsko.

„Prielom v znížení dopravnej nehodovosti sme zaznamenali najmä v roku 2009, kedy vstúpil do platnosti nový zákon o cestnej doprave, ktorým sa zaviedli obmedzenia rýchlosti v obciach, prísnejšie posudzovanie vážnych priestupkov, najmä v prípade užitia alkoholu a zavedením zodpovednosti majiteľa vozidla v prípade porušenia zákona. Na druhej stane sme prijali preventívne opatrenia, aby sa predchádzalo dopravným nehodám, hlavne prostredníctvom osvety medzi mladými ľuďmi,“ uviedol vo svojom prejave prezident policajného zboru T. Gašpar.

Výkonný riaditeľ ETSC Antonio Avenoso ocenil, že Slovensko v posledných rokoch zlepšilo bezpečnosť cestnej premávky. „Nedávna tragédia nám však pripomína našu kolektívnu zodpovednosť pracovať deň za dňom, až kým sa úmrtia na cestách nestanú minulosťou," uviedol Avenoso v súvislosti s autobusovou nehodou zo 6. júna, pri ktorej zahynuli štyri študentky trnavského gymnázia.

ETSC je nezávislá nezisková organizácia zameraná na znižovanie počtu úmrtí a zranení v doprave v Európe. Tento rok usporiadala v poradí už ôsmu konferenciu o pokroku bezpečnosti cestnej premávky založenej na analýze oficiálnych údajov, ktoré skúma porota zložená z 32 odborníkov na bezpečnosť cestnej premávky z členských štátov EÚ, Nórska, Švajčiarska, Srbska a Izraela.


←Staršie Novšie→
Obrázky k článku:

PIN Awards

Súvisiace články

Zostatkovy alkohol2
Deň zodpovednosti 2019

Veľká noc bez alkoholu za volantom! POLÍCIA a PIVOVARNÍCI POKRAČUJÚ V PREVENTÍVNYCH AKCIÁCH Bratislava, 18. apríl 2019 – Po povzbudivých výsledkoch z minulej Veľkej noci, ktoré ukázali medziročný pokles nehodovosti pod vplyvom ... .

Celý článok

den zodpovednosti 2018
Deň zodpovednosti 2018

Slovenskí pivovarníci spoločne s dopravnou políciou a BECEPom Ministerstva dopravy a výstavby už niekoľko rokov realizujú spoločné aktivity na zníženie nehodovosti pod vplyvom alkoholu. S... .

Celý článok

Den zodpovednosti Becep Policia
Deň zodpovednosti na slovenských cestách

Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR a Slo... .

Celý článok

VODIČI MOTOCYKLISTI MLADÍ VODIČI
SENIORI CYKLISTI CHODCI
DETI PROFESIONÁLI SPOLU
Odporúčame